مشاوره اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر ؟

‎اعتیاد به مواد مخدر به معنای اختلال مصرف مواد شناخته می شود می توان به عنوان یک بیماری پیشرونده تعریف کرد که باعث می شود افراد کنترل مصرف برخی مواد را با وجود بدتر شدن عواقب آن مصرف از دست بدهند. اختلال مصرف مواد می تواند تخریب کننده  زندگی باشد.

‎اعتیاد مشکل اراده یا اخلاق نیست. اعتیاد یک بیماری قوی و پیچیده است. افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند حتی اگر بخواهند نمی توانند به سادگی آن را ترک کنند. این داروها مغز را به گونه ای تغییر می دهند که ترک را از نظر جسمی و ذهنی دشوار می کند. درمان اعتیاد اغلب به مراقبت و درمان مادام العمر نیاز دارد.

چه داروهایی منجر به اعتیاد می شود؟

‎داروهایی که معمولاً مورد اعتیاد قرار می گیرند :

 1. ‎الکل.
 2. ‎داروهای باشگاهی، مانندکتامین، (اکستازی/مولی)، فلونیتراسپام (روهیپنول).
 3. ‎محرک هایی مانند کوکائین (از جمله کراک) و مت آمفتامین (مت).
 4. ‎مواد توهم زا، از جمله آیاهواسکا، دی-لیسرژیک اسید دی اتیل آمید ,پیوت (مسکالین)، فن سیکلیدین و
 5. ‎مواد استنشاقی، از جمله حلال ها، اسپری های آئروسل، گازها و نیتریت ها (پوپر).
 6. ‎ماری جوانا
 7. ‎داروهای ضد درد اپیوئیدی مانند هروئین، فنتانیل، اکسی کدون، هیدروکودون، کدئین و مورفین.
 8. ‎داروهای تجویزی و داروهای سرماخوردگی.
 9. ‎داروهای آرام بخش، خواب آور و ضد اضطراب (داروهای ضد اضطراب).
 10. ‎استروئیدها (آنابولیک).
 11. ‎کانابینوئیدهای مصنوعی
 12. ‎کاتیونون های مصنوعی (نمک های حمام).
 13. ‎تنباکو/نیکوتین و سیگارهای الکترونیکی (سیگارهای الکترونیکی یا بخار).

‎در حالی که این داروها بسیار متفاوت از یکدیگر هستند، اما همه آنها به شدت مرکز اعتیاد مغز را فعال می کنند. این همان چیزی است که باعث می شود این مواد عادت شوند

‎چرا افراد مبتلا به مصرف مواد به مرور زمان به مواد مخدر بیشتری نیاز دارند؟به این موارد دقت کنید

‎افراد پس از مصرف مواد مخدر احساس مسمومیت می کنند. با گذشت زمان، مغز توسط داروها تغییر می کند. مغز نسبت به دارو حساسیت زدایی می کند به طوری که باید مقدار بیشتری از دارو برای ایجاد اثر مشابه استفاده شود.مغز به مواد قبلی عادت کرده استزمانی که فرد بیشتر مصرف می کند، مواد مخدر زندگی فرد را تسخیر می کند. ممکن است فرد از دیگر جنبه های زندگی لذت نبرد. برای بسیاری از افراد، تعهدات اجتماعی، خانوادگی و کاری به حاشیه می‌رود. اگر فرد مبتلا به مواد مخدر  تحت تأثیر این ماده نباشد، احساس می کند چیزی اشتباه است. آنها ممکن است با نیاز به بازپس گیری آن احساس اولیه دچار فرو رفتگی های زیان باری شوند

چه کسانی در معرض  مصرف مواد مخدر  هستند؟

‎هر کسی ممکن است دچار اختلال مصرف مواد شود. هیچ چیز نمی تواند پیش بینی کند که آیا یک فرد ممکن است به اعتیاد مبتلا شود یا خیر. ممکن است به دلیل موارد زیرزمینه مصرف مواد مخدر را داشته باشند :

بیولوژی: ساختار ژنتیکی، جنسیت، قومیت و مسائل مربوط به سلامت روان فرد ممکن است خطر ابتلا به اعتیاد را افزایش دهد. حدود دو سوم افرادی که تحت درمان اعتیاد هستند مرد هستند. قومیت های خاص در معرض خطر بیشتری برای اختلال مصرف مواد هستند. این برای بومیان آمریکا صادق است.

محیط: محیط اطراف می تواند بر احتمال ابتلا به اختلال مصرف مواد تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، استرس، فشار همسالان، سوء استفاده فیزیکی یا جنسی و قرار گرفتن زودهنگام در معرض مواد مخدر می تواند این خطر را افزایش دهد.

سن: نوجوانانی که شروع به مصرف مواد مخدر می کنند به ویژه در معرض خطر هستند. بخش‌هایی از مغز که قضاوت، تصمیم‌گیری‌ها و خودکنترلی را کنترل می‌کنند، به طور کامل رشد نکرده‌اند. نوجوانان بیشتر به رفتارهای پرخطر دست می زنند. در مغز در حال رشد، مواد مخدر می تواند تغییراتی ایجاد کند که احتمال مصرف مواد را افزایش می‌دهد

‎اختلال مصرف مواد (اعتیاد )چقدر شایع است؟

‎مصرف الکل از علل اصلی بیماری های قابل پیشگیری و مرگ زودرس هستند. تحقیقات نشان داده است که از هر 9 آمریکایی، 1 نفر از داروهای غیرقانونی استفاده می کند (حدود 11 درصد از جمعیت). رایج ترین داروهایی که مورد سوء استفاده قرار می گیرند متاسفانه ماری جوانا و داروهای تجویزی هستند.

چگونه ممکن است اختلال مصرف مواد بر من تأثیر بگذارد؟ عملکرد آن چیست ؟!

‎مواد مخدر بر مغز، به ویژه “مرکز پاداش” مغز تأثیر می گذارد.

‎انسان ها از نظر بیولوژیکی برای جویای پاداش انگیزه دارند. اغلب، این پاداش ها از رفتارهای سالم ناشی می شود. زمانی که با یکی از عزیزانتان وقت می گذرانید یا یک غذای خوشمزه می خورید، بدن شما ماده ای شیمیایی به نام دوپامین ترشح می کند که به شما احساس لذت می کند. تبدیل به یک چرخه می شود: شما به دنبال این تجربیات هستید زیرا آنها با احساسات خوب به شما پاداش می دهند.

‎داروها موج های عظیم دوپامین را نیز از طریق مغز می فرستند. اما به جای اینکه برای انجام کارهایی که برای زنده ماندن نیاز دارید (خوردن، کار کردن، وقت گذرانی با عزیزان) انگیزه داشته باشید، چنین سطوح عظیم دوپامین می تواند منجر به تغییرات مخربی شود که افکار، احساسات و رفتار را تغییر می دهد. این می تواند یک انگیزه ناسالم برای لذت بردن از دارو و کمتر از تجربیات لذت بخش سالم تر ایجاد کند. این چرخه حول محور جست‌وجوی و مصرف مواد مخدر برای دریافت آن احساس لذت‌بخش می‌چرخد.

اعتیاد به مواد مخدر در طول زمان مغز را تغییر می دهد. این بر نحوه عملکرد مغز تأثیر می گذارد.

‎اولین استفاده از دارو یک انتخاب است. اما اعتیاد می تواند ایجاد شود و شرایط بسیار خطرناکی ایجاد کند. مواد مخدر بر توانایی تصمیم گیری شما تأثیر می گذارد، از جمله تصمیم ترک مصرف مواد.

‎ممکن است بدانید مشکلی وجود دارد اما نتوانید آن را حل کنید. با اعتیاد، قطع مصرف مواد می تواند از نظر جسمی ناراحت کننده باشد. می تواند شما را بیمار کند و حتی زندگی را به مخاطره  بیندازد.

‎چرا مردم مواد مخدر مصرف می کنند؟

‎افراد ممکن است به دلایل مختلفی شروع به مصرف مواد مخدر کنند. آنها ممکن است:

 • ‎از تجربه لذت آفرین لذت ببرید.
 • ‎می خواهند احساسات ناخوشایند خود را تغییر دهند یا کم رنگ کنند.
 • ‎می خواهند عملکرد خود را در محل کار، مدرسه یا دو و میدانی بهبود بخشند برای کیفیت های لحظه ای کاذب .
 • ‎کنجکاو باشید یا تسلیم فشار همسالان شوید.

‎علائم مصرف مواد چیست؟

‎علائم اعتیاد به مواد مخدر عبارتند از:

 • ‎چشم های خون آلود و خسته به نظر می رسید.حالت های غیر معمول
 • ‎تغییر در اشتها، معمولا کمتر غذا خوردن.
 • ‎تغییرات در ظاهر فیزیکی، مانند داشتن چهره ای ضعیف یا ظاهری نامرتب.
 • ‎ولع مصرف مواد مخدر
 • ‎مشکل در انجام وظایف در محل کار، مدرسه یا خانه.
 • ‎درگیر شدن در رفتارهای پرخطر، علیرغم دانستن عواقب منفی (مانند رانندگی در حین اختلال یا داشتن رابطه جنسی محافظت نشده).
 • ‎ناتوانی در کاهش یا کنترل مصرف مواد.
 • ‎مسائل مربوط به پول
 • ‎کاهش وزن.
 • ‎ژولیدگی و به هم ریختگی
 • ‎ضعف اعصاب
 • پرخاشگری و محبت عدم کنترل احساسات

اختلال مصرف مواد چگونه مشخص  می شود؟

اولین قدم برای تشخیص اعتیاد به مواد مخدر، شناخت مشکل و درخواست کمک است. این مرحله اولیه ممکن است با مداخله دوستان یا عزیزان شروع شود. هنگامی که شخصی تصمیم می گیرد برای اعتیاد به دنبال کمک باشد، مراحل بعدی عبارتند از:

 • ‎معاینه کامل توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی
 • ‎درمان فردی، بستری یا سرپایی
 • ‎مدیریت و درمان

‎درمان اعتیاد به مواد مخدر چیست؟

‎راهکار ها :

 • ‎چندین روش درمانی برای درمان اختلال مصرف مواد وجود دارد. حتی برای یک مورد شدید، درمان می تواند کمک کند. اغلب، شما ترکیبی از این درمان ها را دریافت خواهید کرد:
 • ‎سم زدایی: مصرف داروها را متوقف می کنید و اجازه می دهید داروها از بدن خارج شوند. ممکن است برای سم زدایی ایمن نیاز به نظارت بهداشتی داشته باشید.
 • ‎درمان‌های با کمک دارو: در طول سم‌زدایی، دارو می‌تواند به کنترل هوس و تسکین علائم ترک کمک کند.
 • ‎درمان های رفتاری: درمان شناختی رفتاری یا روان درمانی دیگر (گفتار درمانی) می تواند به مقابله با علت اعتیاد کمک کند. درمان همچنین به ایجاد عزت نفس کمک می کند و مکانیسم های مقابله ای سالم را آموزش می دهد.مقاومت در مقابل مصرف مواد را بالا میبرد
 • ‎چه داروهایی برای کمک به  مصرف مواد موجود است؟
 • ‎دارو ممکن است بخشی از برنامه درمانی شما باشد. درمان با کمک دارو برای موارد زیر در دسترس است:
 • ‎مواد افیونی: متادون، بوپرنورفین و نالترکسون برای درمان اختلال مصرف مواد افیونی مورد تایید هستند.
 • ‎الکل: سه داروی مورد تایید شامل نالترکسون، آکامپروسات و دی سولفیرام (
 • ‎تنباکو: چسب نیکوتین، اسپری، آدامس یا قرص پاستیل می تواند کمک کننده باشد. یا ممکن است پزشک شما بوپروپیون یا وارنیکلین را تجویز کند.

درمان اعتیاد به مواد مخدر بستری است یا سرپایی؟

‎بسته به نیاز شما، هر دو طرح درمان بستری و سرپایی در دسترس هستند. درمان معمولاً شامل جلسات گروه درمانی است که هر هفته به مدت سه ماه تا یک سال انجام می شود.

 • ‎درمان بستری می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • ‎بستری شدن در بیمارستان
 • ‎جوامع درمانی یا خانه های هوشیار، که به شدت کنترل شده و محیط های عاری از دارو هستند.
 • ‎گروه های خودیاری مانند الکلی های گمنام و معتادان گمنام می توانند به شما در مسیر بهبودی کمک کنند. گروه‌های خودیاری نیز برای اعضای خانواده در دسترس هستند، از جمله گروه‌های خانواده الانون و نار عنون. ثابت شده است که مشارکت در کار بازیابی مرحله ای نتایج را بهبود می بخشد.و تاثیر گذار است

آیا درمانی برای اختلال مصرف مواد(اعتیاد ) وجود دارد؟

‎هیچ درمانی برای اعتیاد به مواد مخدر وجود ندارد. مردم می توانند اعتیاد را مدیریت کنند. اما همیشه خطر بازگشت اعتیاد وجود دارد. مدیریت اختلال مصرف مواد یک کار مادام العمر است.

‎جلوگیری آیا می توانم از اختلال مصرف مواد جلوگیری کنم؟

‎آره. پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر با آموزش شروع می شود. آموزش در مدارس، جوامع و خانواده ها به جلوگیری از سوء استفاده از یک ماده برای اولین بار کمک می کند. راه های دیگر برای پیشگیری از اختلال مصرف مواد:

‎داروهای غیرقانونی را حتی یک بار امتحان نکنید.

‎دستور های مربوط به داروهای تجویزی را دنبال کنید. هرگز بیش از دستور داده شده مصرف نکنید. به عنوان مثال، اعتیاد به مواد افیونی می تواند تنها پس از پنج روز شروع شود.

‎برای کاهش خطرات سوء استفاده توسط دیگران، نسخه های استفاده نشده را فوراً دور بریزید.

‎آیا شرایطی وجود دارد که خطر ابتلا به اختلال مصرف مواد را افزایش دهد؟

بسیاری از افراد هم دارای یک بیماری روانی هستند و هم اختلال مصرف مواد. گاهی اوقات، بیماری روانی قبل از وقوع اعتیاد وجود دارد. اعتیاد باعث ایجاد یا بدتر شدن یک اختلال سلامت روان می شود. هنگامی که هر دو بیماری به درستی درمان شوند، شانس بهبودی  بیشتر میشود

‎چشم انداز / پیش آگهی

چشم انداز افراد مبتلا به اختلال مصرف مواد چیست؟

‎اعتیاد یک بیماری مادام العمر است. اما مردم می توانند از اعتیاد بهبود یافته و زندگی کامل داشته باشند. کمک گرفتن برای بهبودی ضروری است. ابزارهای مختلف برای افراد مختلف کار می کند، اما درمان مداوم و گروه های خودیاری مانند معتادان گمنام به بسیاری کمک می کند.

‎آیا اعتیاد عوارض بلندمدتی دارد؟

‎اگر به سوء استفاده از مواد مخدر ادامه دهید، ساختار و عملکرد مغز می تواند تغییر کند. اختلال مصرف مواد نحوه شما را تغییر می دهد:

 1. ‎رفتار کردن.
 2. ‎با استرس مقابله کنید.
 3. ‎قضاوت و تصمیم گیری کنید.
 4. ‎ذخیره خاطرات

آیا اعتیاد می تواند عود کند؟

‎اختلال مصرف مواد یک “بیماری عود کننده” است. افرادی که در دوران نقاهت از این بیماری هستند، شانس بیشتری برای استفاده مجدد از مواد مخدر دارند. عود ممکن است حتی سال ها پس از آخرین مصرف مواد مخدر رخ دهد پس بله امکان دارد .

‎به دلیل احتمال عود، شما نیاز به درمان مداوم دارید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما باید برنامه درمانی شما را با شما بررسی کند و آن را بر اساس نیازهای در حال تغییر شما تغییر دهد. اگر با داروهای تجویزی، از جمله مواد افیونی مشکلی دارید، به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید. آنها می توانند به شما در یافتن گزینه های دیگر برای مدیریت درد کمک کنند.

‎و بعد روانی شما را همراهی کنند

‎آیا اعتیاد به مواد مخدر موجب مرگ میشود؟

‎اختلال مصرف مواد می تواند منجر به مرگ شود. اگر درمان نشود، ممکن است در اثر مصرف بیش از حد یا انجام رفتارهای خطرناک تحت تأثیر مواد مخدر این اتفاق بیفتد درمان می‌تواند به بهبودی افراد از اعتیاد کمک کند و از عواقب جدی جلوگیری کند.

‎چگونه می توانم به بهترین شکل از خودم مراقبت کنم؟

‎اجتناب از مواد مخدر بهترین راه برای مراقبت از خود است. هنگامی که مصرف مواد را آزمایش می کنید، ترک آن سخت تر می شود. اگر فکر می کنید اختلال مصرف مواد دارید و می خواهید آن را متوقف کنید، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید که می تواند شما را در مراحل بعدی راهنمایی کند.

 • ‎چه چیز دیگری باید از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسم؟
 • ‎چگونه می توانم مصرف مواد مخدر را قطع کنم؟
 • ‎بهترین برنامه درمانی برای من چیست؟
 • ‎علائم ترک چه مدت طول می کشد؟
 • ‎درمان چقدر طول می کشد؟
 • ‎برای جلوگیری از عود چه کنم؟

‎چه منابع اجتماعی می تواند در طول بهبودی به من کمک کند؟

اعتیاد به مواد مخدر یا اختلال مصرف مواد یک بیماری مغزی است. مواد مخدر بر مغز شما تأثیر می گذارد، از جمله توانایی تصمیم گیری شما. این تغییرات قطع مصرف داروها را سخت می کند، حتی اگر بخواهید. اگر شما یا یکی از نزدیکانتان اختلال مصرف مواد دارید، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. یک ارائه دهنده آموزش دیده می تواند به شما کمک کند تا درمان مورد نیاز خود را راهنمایی کنید. معمولاً ترکیبی از دارو و درمان مداوم به افراد کمک می کند تا از اعتیاد بهبود یافته محافظت شوند و به زندگی خود بازگردند.

‎درمان آنلاین مقرون به صرفه برای کمک و پشتیبانی شما :

 • ‎از شبکه درمانگران کمک حرفه ای دریافت کنید.
 • ‎هم اکنون یک درمانگر پیدا کنید
 • ‎‏اگر از طریق پیوند ارائه شده برای درمانگر ثبت نام کنید، ممکن است کمیسیون دریافت کنیم. بیشتر بدانید.
 • ‎به کمک فوری نیاز دارید؟ اینجا کلیک کنید.
 • ‎نکات والدینی برای کودکان مبتلا به پیش فعالی

‎اگر کودک شما بیش فعال، بی توجه یا تکانشی است، ممکن است انرژی زیادی لازم باشد تا او را به گوش دادن، پایان دادن به یک کار یا نشستن مجبور کنید. نظارت مداوم می تواند خسته کننده باشد. گاهی اوقات ممکن است احساس کنید فرزندتان نمایش را اجرا می کند. اما مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای به دست آوردن مجدد کنترل موقعیت انجام دهید، و در عین حال به کودک خود کمک کنید تا از توانایی‌های خود نهایتا استفاده کند

‎در حالی که اختلال کمبود توجه ناشی از فرزندپروری بد نیست، استراتژی‌های فرزندپروری مؤثری وجود دارد که می‌تواند به اصلاح رفتارهای مشکل‌ساز کمک زیادی کند. کودکان مبتلا به تکانشی به ساختار، ثبات، ارتباط واضح و پاداش و پیامدهای رفتار خود نیاز دارند. آنها همچنین به عشق، حمایت و تشویق زیادی نیاز دارند.

‎کارهای زیادی وجود دارد که والدین می توانند برای کاهش علائم و نشانه های پیش فعالی انجام دهند بدون اینکه انرژی طبیعی، بازیگوشی و حس شگفتی منحصر به فرد هر کودک را قربانی کنند.در رسته ی دیگری استعداد یابی شوند

‎خودتان را تقویت کنید  تا بتوانید بهتر از فرزندتان مراقبت کنید. درست غذا بخورید، ورزش کنید، به اندازه کافی بخوابید، راه هایی برای کاهش استرس بیابید، و از خانواده و دوستان و همچنین پزشک و معلمان فرزندتان حمایت مستقیم بگیرید . با پیروی از برنامه های روزانه، ساده کردن برنامه کودک و مشغول نگه داشتن فرزندتان با فعالیت های سالم، به کودک خود کمک کنید متمرکز و منظم بماند.

‎انتظارات روشنی را تعیین کنید. قوانین رفتار را ساده کنید و توضیح دهید که در صورت اطاعت یا شکستن آنها چه اتفاقی می افتد – و هر بار با یک پاداش یا نتیجه دنبال کنید.

‎ورزش و خواب را تشویق کنید. فعالیت بدنی تمرکز را بهبود می بخشد و باعث رشد مغز می شود. نکته مهم این است که برای کودکان مبتلا به پیش فعالی خواب بهتری نیز به همراه دارد که به نوبه خود می تواند علائم پیش فعالی را کاهش دهد.

‎به کودک خود کمک کنید تا درست غذا بخورد. وعده‌های غذایی سالم یا میان‌وعده‌های منظم را هر سه ساعت یک بار برنامه‌ریزی کنید و از مصرف غذاهای ناسالم و شیرین خودداری کنید.

‎به فرزند خود بیاموزید که چگونه دوست شود. به آنها کمک کنید شنونده بهتری شوند، یاد بگیرند که چگونه صورت و زبان بدن افراد را بخوانند و راحت تر با دیگران ارتباط برقرار کنند.

‎نکات مدرسه برای کودکان مبتلا به پیش فعالی

‎بدیهی است که مانع یادگیری می شود. اگر در کلاس درس می دوید یا به آنچه که قرار است بخوانید یا گوش دهید تقسیم بندی کنید، نمی توانید اطلاعات را جذب کنید یا کار خود را انجام دهید. به این فکر کنید که محیط مدرسه چه کاری را از کودکان می خواهد انجام دهند: آرام بنشینید. آرام گوش کن توجه کنید. دستورالعمل را دنبال کن. تمرکز. اینها همان کارهایی است که بچه‌های مبتلا  به پیش فعالی انجامشان سخت است – نه به این دلیل که آنها مایل نیستند، بلکه به این دلیل که مغزشان به آنها اجازه نمی‌دهد.

‎اما این بدان معنا نیست که کودکان مبتلا نمی توانند در مدرسه موفق شوند. کارهای زیادی وجود دارد که هم والدین و هم معلمان می توانند برای کمک به رشد کودکان مبتلا در کلاس درس انجام دهند. این کار با ارزیابی نقاط ضعف و قوت فردی هر کودک شروع می‌شود، سپس راهبردهای خلاقانه‌ای برای کمک به تمرکز، ماندن در کار و یادگیری کامل